Frazy – „Książki. Magazyn do czytania”

 

Wyjątkowo udany najnowszy numer agorowych „Książek”. Zamiast go omawiać, zdecydowałem się na zacytowanie tu najsmaczniejszych fragmentów najlepszych tekstów. Miłej lektury:)

 

Ludzie bywają ślepi. Czasami widzę, że wciąż przechodzą mimo i widzialne nie robi na nich żadnego wrażenia. Jakby szli przez nieistniejące. Dostrzegają tylko własną obecność. Znajdują pociechę jedynie w obecności innych. Tulą się do siebie jak zwierzęta w stadzie.

Andrzej Stasiuk „Polska, wciąż Polska”

 

Dlaczego Pani pisze?

Pisanie stało się moją drugą naturą. Rozumiem grafomanów i serdecznie im współczuję. Literatura jest narkotykiem trzeźwych, nie daje żadnych gwarancji osiągnięcia celów. Ryzyko jest tu stale obecne

Julia Hartwig w rozmowie z Donatą Subbotko

 

Proszę sobie wyobrazić świat bez przypadków – byłby pewnie straszliwie nudny. A poza tym prawdopodobnie by zamarł

„Einstein nie trafił na dobrego biblistę”, ks. prof. Michał Heller w rozmowie z Piotrem Cieślińskim

 

Jeśli ktoś nie chce wierzyć, to i tak musi uznać, że prawa przyrody tworzą jeden racjonalny system i przypadek jest jego elementem. W pewnym sensie jest rzeczą drugorzędną, czy ktoś nazywa ten system – tę Wielką Matrycę – Panem Bogiem, czy uważa, że to po prostu matryca.

„Einstein nie trafił na dobrego biblistę”, ks. prof. Michał Heller w rozmowie z Piotrem Cieślińskim

 

Od dziecka słyszę o coraz o nowych ” maszynach zastępujących pracę dziesięciu osób”. Ten tekst z mojego laptopa do wydrukowanego egzemplarza „Książek” przewędrował z pominięciem gońca, maszynistki, metrampaża i zecera, bez których jeszcze w 1980 roku redakcja żadnego kwartalnika nie mogłaby się obejść. Ba, książkę Skidelskich ściągnąłem sobie prosto na swojego iPada, eliminując mnóstwo etapów pośrednich – od drukarni przez kolportaż aż po księgarza, pracowicie układającego tomy ba półkach. Nic dziwnego, że jako recenzent jestem cztery razy wydajniejszy od recenzentów z czasów Keynesa.

Dlaczego jednak oni byli w stanie związać koniec z końcem, pisząc jeden tekst w miesiącu, a ja ledwo dopinam budżet , pisząc jeden codziennie? Dlaczego społeczeństwo nie ma nic z tego wzrostu wydajności?

Wojciech Orliński „Będziesz bogaty ale nie w pieniądze”

 

Właśnie ten sprytny myk jakim jest jest przesiadka z technik analogowych na cyfrowe, zmusza nas do nieustannej harówki na przysłowiowy „nowy model”, który będzie kompatybilny z kolejnymi wynalazkami. Ledwie zakończyliśmy przesiadkę z VHS na DVD, a już musimy kupić Blu-ray. A jak się przesiądziemy na Blu-ray, trzeba będzie wyrzucić również jego i kupić sobie Szmu-szej. Przecież to jest cel tej całej „cyfryzacji”, do której nawet się dokładaliśmy z naszych podatków, utrzymując stosowne ministerstwo.

Wojciech Orliński „Będziesz bogaty ale nie w pieniądze”

 

Co dla Ciebie ma największą wartość?

Wspomnienia

Robert Altman w kwestionariuszu Prousta

 

Otóż w Europie pożądają polskiego reportażu i chcą, żeby opowiadał o jego fenomenie. Skąd się wziął, dlaczego literacki, dlaczego taki dobry, dlaczego nie ma odpowiednika w świecie i czy ja wiem, dlaczego oni go nie mają.
– Wiem – mówię – Bo nie było u was komuny
„Już nie trafiam z drugim dnem”, Mariusz Szczygieł.

 

Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Bebo
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Gwar
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *